Випадок гострого набряку повіки у підлітка

02.11.2022 18:00

Випадок гострого набряку повіки у підлітка

Випадок гострого набряку повіки у підлітка

У 17-річного юнака, у якого в минулому не спостерігалося патологій з боку органу зору, протягом дня з’явився набряк правого ока. Пацієнт повідомив, що останнi 3 доби його турбує головний біль, у зв’язку з чим він був оглянутий у лікарні. Йому призначили азитроміцин через підозру на синусит. Пацієнт повідомив, що головний біль не пройшов, і наступного дня він прокинувся з набряком правого ока.

На момент огляду пацієнта він скаржився на біль правого ока, сльозотечу, але без будь-яких інших патологічних виділень. Він заперечував погіршення зору чи диплопію, а також наявність травм чи укусів комах.

У сімейному анамнезі пацієнта дитячих очних захворювань не було.

Під час огляду гострота зору пацієнта склала 20/125 – Снеллена (0,15 – Сивцева-Головiна) на правому оці без окулярів вдалечінь і 20/25 (0,8) поблизу. Гострота зору лівого ока була 20/150 (0,15) без окулярів у далечінь і 20/20 (1,0) поблизу. Зіниці обох очей реагували на світло, без дефекту. У пацiента був набряк правої верхньої повіки 3+, що викликає птоз. Були присутні права гіпотропія та права екзотропія.

У паціента був 9 мм проптоз правого ока (рис. 1), виміряний екзофтальмометром Hertel.


Рис. 1

Його рухливість була обмежена у межах усіх полів зору. Під час огляду переднього відрізка було виявлено хемоз кон’юнктиви та змішану ін’єкцію правого ока. При огляді заднього відрізка обидва ока були в нормі, набряку зорового нерва не було.

Була проведена КТ головного мозку, потім МРТ головного мозку та орбіт з контрастом і без (рис. 2).

У правій супрамедіальній частині орбіти був виявлений абсцес складної форми, пов’язаний із сильним проптозом і набряком.

У пацієнта також в анамнезі було захворювання приносових пазух у лобових пазухах з посиленням дурального малюнку біля правого лобового полюса.


Рис. 2

Який діагноз найімовірніший?

А) Рабдоміосаркома

В) Псевдотумор орбіти

С) Тиреоїдна офтальмопатія

D) Орбітальний целюліт

E) Мукормікоз

Який діагноз найімовірніший? [клікніть на будь-який варіант з п'яти, щоб дізнатися правильну відповідь]

Snow

Обговорення

Наявність внутрішньоорбітального абсцесу із супутнім захворюванням синусів, швидше за все, пов’язане з орбітальним целюлітом.

Важливо з’ясувати наявність травми в анамнезі, оскільки це може призводити до ретробульбарних крововиливів, що здатні супроводжуватися подібним проптозом та офтальмоплегією.

Рабдоміосаркома – найбільш поширена саркома м’яких тканин у дітей, що зазвичай виникає у віці 8-10 років. Вона може проявлятися гострим набряком повік, хімозами та проптозом.

Лікування

Пацієнту призначили антибіотики широкого спектра дії: кліндаміцин, цефотаксим і ванкоміцин внутрішньовенно.

Він переніс передню орбітотомію з дренуванням абсцесу з правого боку, а також праву лобову синусотомію та передню етмоїдектомію, виконані отоларингологами.

Він знаходився під ретельним наглядом, і при повторному огляді у нього був виявлений тромбоз верхньої очної вени та неповне розкриття внутрішньоорбітального абсцесу.

Йому була проведена друга передня орбітотомія у поєднанні з ендоскопічним дренуванням пазух отоларингологами.

У раньових культурах, отриманих в ході обох процедур, були виявлені численні організми, включаючи Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus lugdunensis і Streptococcus constellatus.

Паціент отримав в/в антибіотики протягом 3 тижнів через побоювання лікарів щодо менінгеального посилення на первинній МРТ.

Після другого дренажу клінічні прояви покращилися, а при повторному огляді тромбоз верхньої очної вени зменшився.

Дискусія

Орбітальний целюліт зачіпає структури, розташовані позаду від орбітальної перегородки.

У 90% випадків він може бути пов’язаний із гострим або хронічним захворюванням синусів.

Найчастіше зустрічається у дітей, вогнище захворювання виходить з етмоїдальної пазухи та поширюється на орбіту через lamina papyracea.

Іншими причинами орбітального целюліту слід вважати травму, стороннє тіло, післяопераційний дакріоаденіт, дакріоцистит, панофтальміт та ендогенну септицемію.

Орбітальний целюліт у дітей частіше викликається одним грампозитивним мікроорганізмом, таким як стафілокок або стрептокок.

Однак у дорослих лікування антибіотиками має забезпечувати широкий спектр дії, оскільки інфекції зазвичай включають безліч організмів, серед яких можуть бути грамнегативні коки (наприклад, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis) та анаероби.

Орбітальний целюліт вимагає швидкої діагностики та лікування для запобігання ускладненням, що загрожують зору й життю. Клінічні ознаки включають лихоманку, лейкоцитоз (75%), проптоз, хемоз, птоз, обмеження та біль при рухах очей, зниження зору й головний біль. Зниження гостроти зору, аномалії зіниці, погіршення колірного зору та обмеження полів зору – клінічні ознаки, що свідчать про ураження вершини орбіти й потребують агресивного лікування.

Несвоєчасне лікування може призвести до синдрому вершини орбіти, тромбозу кавернозного синусу, паралічу черепних нервів, абсцесу мозку або навіть смерті.

КТ або МРТ можуть показати залучення орбіти, її розташування та розмір.

Субперіостальний абсцес утворюється в результаті скупчення гнійного матеріалу між періорбітальною зоною та кістковими стінками орбіти. Зазвичай вони локалізуються поруч з інфікованою пазухою, але можуть проникати через окістя в м’які тканини орбіти. На утворення абсцесу вказує прогресуючий проптоз, зміщення ОЯ або відсутність покращення з боку клінічних проявів, всупереч лікуванню антибіотиками.

Абсцеси в тканинах орбіти можуть поширюватися позаду її, призводячи до небезпечних для життя наслідків, таких як тромбоз кавернозного синуса, менінгіт і внутрішньочерепний процес.

Ізольовані медіальні або нижні субперіостальні абсцеси у дітей віком до 9 років з основним етмоїдальним синуситом, неушкодженим зором і помірним проптозом зазвичай не вимагають хірургічного дренування.

Лікування орбітального целюліту у дітей молодше 9 років зазвичай включає внутрішньовенне введення антибіотиків і ретельне спостереження.

Хірургічне дренування у поєднанні з відповідною антибіотикотерапією рекомендується для пацієнтів старшого віку або пацієнтів із тяжчою формою захворювання.

Лікування вимагає хірургічного втручання за відповідності таким критеріям:

  • вік пацієнта 9 років і старше;
  • наявність фронтального синуситу;
  • не медіальне розташування субперіостального абсцесу;
  • великий субперіостальний абсцес;
  • підозра на анаеробну інфекцію (наявність газу в абсцесі на КТ);
  • рецидив субперіостального абсцесу після попереднього дренування;
  • ознаки хронічного синуситу;
  • гостре ураження зорового нерва чи сітківки;
  • інфекція стоматологічного походження (анаеробна інфекція найімовірніша).

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook