Чи можна використовувати розчини циклоспорину для лікування алергічного кон’юнктивіту?

Авторы: Чеонг Еуїн – лікар-терапевт
Другие публикации этого автора
Жупан Дана Богданівна (адаптований переклад) – медичний центр «АЙЛАЗ»
Другие публикации этого автора
26.09.2022 10:00

Чи можна використовувати розчини циклоспорину для лікування алергічного кон’юнктивіту?

Чи можна використовувати розчини циклоспорину для лікування алергічного кон’юнктивіту?

Розглядайте топічні препарати як другу лінію лікування цієї групи пацієнтів.

Щороку сезон алергії приводить в офтальмологічну клініку велику кількість пацієнтів з червоними, сверблячими очима. Після проведення огляду за допомогою щілинної лампи та отримання відповідей на кілька важливих питань, лікар ставить діагноз алергічного кон’юнктивіту.

Для лікування цього стану використовуються різні методи: холодні компреси, безрецептурні краплі, такі як кетотифен (Zaditor; Alcon) та олопатадин (Pataday; Alcon), і рецептурні антигістамінні препарати або стабілізатори опасистих клітин. Якщо симптоми пацієнта мають системний характер (крім очного дискомфорту), можна також запропонувати безрецептурні пероральні препарати, такі як лоратадин (Claritin; Bayer) і цетиризин (Zyrtec; Johnson and Johnson).

Якщо цих засобів недостатньо та симптоми пацієнта здаються важчими, ніж зазвичай, як друга лінія лікування використовуються топічні кортикостероїди. Вони ефективно діють на алергічні ознаки та симптоми, але не без ризику несприятливих побічних ефектів. Дослідження показали, що тривале застосування кортикостероїдів може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску, катаракти, погіршення загоєння ран і підвищення ризику мікробних інфекцій.

У звязку з цим виникають питання: чи слід використовувати кортикостероїди як другу лінію лікування пацієнтів з тяжким алергічним конюнктивітом? Чи є найкращий варіант боротьби з запаленням при атопічному кератоконюнктивіті (AKК), весняному кератоконюнктивіті (ВКК) та інших захворюваннях?

Циклоспоринові розчини

Розчини циклоспорину А (CsA) – популярні топічні засоби для лікування хвороби сухого ока (ХСО), схвалені FDA правління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів). Вони служать імуномодуляторами, що пригнічують проліферацію CD4 Т-лімфоцитів шляхом інгібування експресії рецептора інтерлейкіну-2. Концентрація CsA у цих розчинах може становити від 0,05 до 2%, при цьому найбільш широко використовуються Restasis (Allergan, компанія AbbVie) і Cequa (Sun Ophthalmics). Концентрація CsA в Restasis становить 0,05%, а в Cequa  0,09%.

Також було показано, що CsA пригнічує активацію опасистих клітин та еозинофілів, що вкрай важливо для лікування запалення, спричиненого алергією. Таке використання CsA не за призначенням ефективне, оскільки воно спрямоване на медіатори, що відповідають за очні алергічні реакції, такі як сльозотеча, свербіж і світлобоязнь.

Завдяки винятковій безпеці, CsA добре переноситься при лікуванні алергічного конюнктивіту. Тривале застосування CsA не повязане з побічними ефектами тривалого застосування стероїдів.

Крім того, у пацієнтів, які отримували 0,05% CsA, спостерігалося значне поліпшення гіперемії конюнктиви, потовщення краю повіки, конюнктивальних сосочків і дефіциту слізної плівки. Пацієнти відзначали зменшення таких симптомів, як свербіж, сльозотеча, світлобоязнь і загальний дискомфорт.

Серед різних типів алергічного конюнктивіту АКК є одним із найбільш виснажливих і важковиліковних через хронічний перебіг. Топічний 0,05% CsA був використаний для успішного лікування ознак і симптомів АКК без побічних ефектів.

Для пацієнтів, які потребують стероїди через важкі симптоми алергічного кон’юнктивіту, CsA є ефективним засобом, що, як показали численні дослідження, знижує стероїдну залежність.

Близько 30% пацієнтів, які приймали топічні кортикостероїди, припинили їх використання протягом 1 місяця після початку лікування 0,1% CsA, це дозволяє припустити, що стероїди можна скоротити, якщо пацієнт переносить CsA.

Висновок

Наступного разу, коли пацієнт прийде з симптомами алергічного кон’юнктивіту, розгляньте розчини CsA, такі як Restasis та Cequa, як терапію другої лінії. Це дозволить обмежити призначення топічних кортикостероїдів при симптомах алергії.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook