Дослідники представили новий варіант моніторингу проміжного увеїту

Автори: Домашенко (Гетьман) Марина Валеріївна (адаптований переклад) – лікар-офтальмолог діагностичного відділення медичного центру «АЙЛАЗ»
Інші публікації цього автора
Hutton David
Інші публікації цього автора
10.04.2024 10:00

Дослідники представили новий варіант моніторингу проміжного увеїту

Дослідники представили новий варіант моніторингу проміжного увеїту

Увеїт є причиною від 5% до 10% випадків сліпоти у всьому світі, а проміжний увеїт часто асоціюється з хронічним перебігом захворювання та необхідністю імуносупресивної терапії. Проміжний увеїт в першу чергу викликає запалення склистого тіла, але кровотік до сітківки також може бути обмежений. Люди, які страждають на це рідкісне захворювання, можуть відчувати нечіткість зору та смуги перед очима, але не відчувають болю.

У нещодавньому дослідженні науковці з Офтальмологічної клініки Університетської лікарні Бонна (UKB) та Університету Бонна, Північний Рейн-Вестфалія, Німеччина, протестували ангіографію з оптичною когерентною томографією як новий метод моніторингу зображень. Деталі протоколу моніторингу були опубліковані в пресрелізі.

Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Nature Scientific Reports, кровотік в судинах сітківки пов’язаний з тяжкістю запалення та дозволяє зробити висновки про майбутній перебіг захворювання. Дослідники виявили, що цей метод може бути використаний для моніторингу проміжного увеїту та виявлення пацієнтів з ризиком погіршення перебігу захворювання.

Maximilian Wintergerst, доктор медичних наук з очної клініки UKB, також проводить дослідження в Боннському університеті. Він висвітлив дослідження у пресрелізі.

«Зокрема, проміжний увеїт часто асоціюється з тривалим перебігом захворювання та необхідністю імуносупресивної терапії», - зазначає д-р Wintergerst.

Увеїт виникає, коли запалюється склоподібне тіло ока. Однак судини сітківки також можуть бути запалені, як дослідницька група з UKB і Боннського університету змогла показати в попередній роботі.

Важливим є раннє виявлення погіршення стану

«Важливо вчасно розпізнати підвищення запальної активності», - зазначає д-р Wintergerst у пресрелізі.

Дослідники відзначають, що це дозволяє за необхідності скоригувати лікування, що може зберегти гостроту зору та запобігти подальшим ускладненням. На цей час існує лише кілька об’єктивних параметрів, за допомогою яких можна вірогідно виявити погіршення перебігу захворювання. Більшість критеріїв оцінки активності захворювання базуються на клінічному обстеженні та є порівняно суб’єктивними й не завжди надійними. В результаті, дослідники з Офтальмологічної клініки UKB і колеги з Медичної біометрії Університетської лікарні Бонна дослідили нові методи, засновані на візуалізації з високою роздільною здатністю, для визначення активності захворювання та ускладнень при увеїті.

«Обєктивні маркери запальної активності можуть не тільки покращити моніторинг у повсякденній клінічній практиці, але й забезпечити додаткові кількісні кінцеві дані для майбутніх рандомізованих клінічних досліджень», - зазначив д-р Wintergerst.

«Ангіографія з оптичною когерентною томографією дозволяє проводити безконтактне, неінвазивне дослідження сітківки та судинної оболонки», - пояснив д-р Wintergerst. – «Сітківка послідовно сканується за допомогою нешкідливого, слабкого лазерного світла, що дозволяє створювати томографічні зображення окремих шарів сітківки».

Спільна дослідницька група порівняла кілька знімків, зроблених у швидкій послідовності. Можна було виявити кровотік, що дозволило дослідникам зробити висновки про кровопостачання судин сітківки. Потім дослідники розрахували щільність кровотоку в центральній частині сітківки й проаналізували, як вона відрізняється в очах зі стабільним перебігом захворювання, в очах зі збільшенням активності захворювання та в очах зі зменшенням активності захворювання.

Загалом дослідники обстежили 52 учасники дослідження й змогли показати, що щільність кровотоку відрізнялася між трьома досліджуваними групами. Збільшення активності захворювання було пов’язане зі зменшенням щільності кровотоку, тоді як зменшення активності захворювання було пов’язане зі збільшенням щільності кровотоку.

Прогнозування перебігу хвороби

Згідно з пресрелізом, боннські дослідники використовували статистичну модель, яка включала понад 300 офтальмологічних обстежень, щоб дослідити прогностичну силу поточної щільності кровотоку для майбутнього перебігу захворювання. Це показало, що знижена щільність кровотоку значною мірою пов’язана з майбутнім погіршенням центральної гостроти зору.

Robert Finger, доктор медичних наук, співавтор дослідження, а нині директор офтальмологічної клініки Університету медицини Мангейма (UMM), пояснив, що ці дані можуть дати більше інформації.

«У майбутньому отримані дані можуть дозволити нам виявити пацієнтів з високим ризиком прогресування захворювання на більш ранній стадії, наприклад, з метою особливо ретельного спостереження за ними», - зазначає Finger у пресрелізі. – «Ми могли б використовувати цей параметр як кінцеву точку в майбутніх рандомізованих клінічних дослідженнях, щоб потенційно отримати кращі докази для лікування цього рідкісного захворювання».

Frank Holz, доктор медичних наук, директор офтальмологічної клініки UKB, зазначив, що отримані дані також можуть покращити моніторинг захворювання.

«У поточному дослідженні ми показуємо, як можна визначити обєктивні параметри активності захворювання при увеїті за допомогою цифрової неінвазивної візуалізації з високою роздільною здатністю», - підсумував Holz у пресрелізі. – «Це є важливою передумовою для покращення моніторингу увеїту в майбутньому».

Дослідження було профінансовано програмою BONFOR-GEROK медичного факультету Боннського університету та Фондом Ernst і Berta Grimmke (код фінансування 3/22).

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook