Фахівці з рогівки порівнюють підходи до лікування нейротрофічного кератиту

Автор: Калашнікова Ольга (адаптований переклад) – врач-офтальмолог центра «АЙЛАЗ»
Другие публикации этого автора
12.12.2022 10:00

Фахівці з рогівки порівнюють підходи до лікування нейротрофічного кератиту

Фахівці з рогівки порівнюють підходи до лікування нейротрофічного кератиту

Ласкаво просимо на черговий випуск дебатів CEDARS/ASPENS. CEDARS/ASPENS – це товариство фахівців з хірургії рогівки, катаракти та рефракційної хірургії, що збирається для обговорення найактуальніших тем в офтальмології.

Кеннет А. Бекман

Цього місяця Кортні Х. Хаузер, доктор медичних наук, обговорює використання інтервенційного лікування у пацієнтів з нейротрофічним кератитом, в той час як Пріянка Соуд, доктор медичних наук, обговорює деякі доступні методи лікування. Це захворювання може бути досить складним у лікуванні, але зараз ми маємо більше можливостей, ніж раніше.

Коли мова йде про нейротрофічний кератит, вміння його діагностувати є ключовим.

Кеннет А. Бекман, доктор медичних наук, FACS
Редактор дебатів OSN CEDARS/ASPENS

Інтервенційне лікування

Я бачу багато пацієнтів з нейротрофічним кератитом, і зазвичай першим визначенням того, як їх лікувати, є те, наскільки важким є захворювання. Пацієнти з нейротрофічною кератопатією 2-ої або 3-ої стадії мають дефекти епітелію або виразки поверхні та потребують негайного лікування, щоб запобігти важким ускладненням, таким як перфорація рогівки. У таких пацієнтів ми не завжди можемо дозволити собі розкіш використовувати новітні медикаментозні методи лікування після встановлення діагнозу через вартість або логістичні обмеження, і якщо у пацієнта вже є важка виразка або витончення рогівки, я переходжу до хірургічного лікування в першу чергу.

Kourtney H. Houser

Для пацієнтів з дефектом епітелію бандажна контактна лінза може бути терапевтичною протягом кількох тижнів. Я також призначаю антибіотики в краплях для запобігання інфекції та штучні сльози без консервантів. Я оглядаю пацієнтів кожні кілька днів до тижня, і якщо їх стан не покращується, переходжу до амніотичної мембрани.

Зазвичай використовую AmbioDisk (Katena), зневоднений диск з амніотичної мембрани, що поміщається під бандажну контактну лінзу, або Prokera (BioTissue), що являє собою кріоконсервовану, самоутримувану амніотичну мембрану, закріплену на пластиковому кільці. Амніотична мембрана знаходиться на поверхні рогівки до тих пір, поки вона не розсмокчеться, що може статися через 1-3 тижні. Ці мембрани сприяють загоєнню поверхні завдяки протизапальним властивостям і забезпечують механічний захист поверхні.

Якщо у пацієнта є значне витончення строми, я часто забираю їх в операційну для наклеювання кріоконсервованої амніотичної мембрани багатошаровим способом. Існує кілька виробників заморожених амніотичних оболонок, які дозволяють розрізати їх на різні розміри, щоб вони відповідали розміру епітеліального дефекту. Звідти за допомогою фібринового клею мембрану накладають на місце концентрично більшого розміру з бандажною контактною лінзою зверху.

У важких випадках я також використовую тарзорафію, щоб закрити повіку. Здебільшого це тимчасова операція з накладанням швів. Однак якщо у пацієнта є постійні проблеми, можливо, доведеться зробити тарзорафію, при якій висікаю епітелій краю повіки та накладаю шов, аби повіка заживала разом і залишалася закритою протягом більш тривалого часу.

Медичний менеджмент

Коли справа доходить до нейротрофічного кератиту, здатність діагностувати його є ключовою. Однак діагноз не завжди є чітким, особливо тому, що не у всіх з нас є естезіометр Коше-Бонне для вимірювання товщини рогівки. Моя методика полягає у використанні ватного аплікатора з ваткою для оцінки чутливості рогівки. Перевірка спочатку «здорового ока», а потім «проблемного ока» – це один зі способів зробити цей тест більш точним.

Пріянка Соуд

Існують різні стадії нейротрофічного кератиту (НК). Залежно від того, на якій стадії знаходиться пацієнт, ви будете лікувати його по-різному. На 1-ій стадії, як правило, це просто порушення епітелію. Ви можете побачити невеликий набряк рогівки або точкову кератопатію, але ви не побачите дефекту епітелію. Штучні сльози без консервантів є основою лікування НК, незалежно від того, на якій стадії знаходиться пацієнт. На 1-ій стадії пункційні пробки допомагають утримувати власні природні сльози пацієнта на поверхні ока. Часто такі пацієнти мають супутню хворобу сухого ока, тому стероїд може допомогти зменшити будь-яке хронічне запалення. Те ж саме стосується інших методів лікування сухого ока. Однією з проблем при НК є те, що чинники росту нервів не виробляються. Через це сльоза може забезпечити деякі з цих чинників росту та допомогти загоєнню очної поверхні.

Коли ви переходите до 2-ої та 3-ої стадії, ви починаєте бачити дефекти епітелію та використовуєте антибіотики, щоб запобігти інфекціям. Зараз у нас є схвалений препарат і для лікування НК. Оксерват (cenegermin, Dompé) може бути дорогим, але коли інші варіанти не спрацьовують, це чудова можливість допомогти в лікуванні НК.

НК важко піддається лікуванню, тому що у нас немає нічого доступного для  цього. Оксерват виявився корисним, особливо в крайніх випадках. Однак він був схвалений лише у 2018 році. Ми не знаємо, як довго триватиме його ефект. Ці пацієнти є викликом, тому що вони насправді не відчувають болю. Вони не звертаються до вас на ранніх стадіях і це за своєю суттю є складним станом через знижений  рефлекс моргання. Вся мета полягає в тому, щоб змусити цей епітелій зажити.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook