Гігієна очей: плюси та мінуси під час COVID-19

Автор: Цаберяба Ганна Володимирівна (авторський переклад) – лікарка-офтальмолог діагностичного відділення медичного центру «АЙЛАЗ»
Інші публікації цього автора
20.09.2021 11:00

Гігієна очей: плюси та мінуси під час COVID-19

Гігієна очей: плюси та мінуси під час COVID-19

Під час пандемії COVID-19 офтальмологи спостерігають позитивні та негативні зміни у гігієни очей. Більшість пацієнтів дотримуються правил гігієни щодо очей, але є й такі користувачі контактних лінз, які нехтують ними.

  • Мінуси

Погіршення гігієни очей

Офтальмологи не втомлюються повторювати, що пацієнти з синдромом сухого ока повинні використовувати штучні безконсервантні сльози, а пацієнти з блефаритом – ретельно очищувати повіки та вії, а також дотримуватись суворих правил гігієни при користуванні контактними лінзами.   На жаль, під час карантину спостерігається найбільше порушень гігієни.

Якщо неправильно та нерегулярно очищувати вії та повіки, стафілококові бактерії будуть активно розмножуватися та призводити до збільшення частоти очних запалень. У користувачів контактних лінз з блефаритами та дисфункцією мейбомієвих залоз зазвичай спостерігається збільшення накопичення ліпідних відкладень на контактних лінзах.

Хоча не повідомлялося про передачу COVID-19 через контактні лінзи,  деякі пацієнти кажуть, що вони уникали дотику до очей через страх зараження COVID-19.

Погана гігієна очей і контактних лінз

Коли погана гігієна очей поєднується з поганою гігієною контактних лінз, результатом може стати порочний цикл місцевих запалень, включаючи бактеріальні ячмені та неінфекційні халязіони, пов’язані із порушенням роботи мейбомієвих залоз.

Що ще гірше, пацієнти з контактними лінзами або без них, які до пандемії не пролікували хворобу сухого ока або блефарит, можуть відмічати погіршення якості зору, що пов’язано із сухістю очей на фоні носіння захисних масок, в поєднанні зі зниженою частотою моргання через збільшення використання цифрових пристроїв.

Слізна плівка діє як основний бар'єр проти патогенної інвазії, але її стабільність може бути порушена при не щільному приляганні захисної маски до обличчя або надмірному використанні комп'ютера – це призводить до швидшого її випаровування. Попри те, що загальне використання масок є важливим під час пандемії COVID-19 для зменшення передачі хвороби через рот і ніс, око залишається незахищеним та вразливим до інфекції.

Бактерії, що виділяються при диханні через неправильно прикріплені до обличчя маски, можуть спричинити погіршення гігієни очей і неприємні відчуття. Вологе середовище під масками, створене нашим власним диханням, формує ідеальне середовище для розмноження організмів, включаючи бактерії, грибки та кліщі Demodex. Ячмені, блефарити та інвазії демодексом можуть швидко прогресувати, якщо їх не лікувати.

Рекомендації

Доступні варіанти поліпшення гігієни очей. Avenova (NovaBay), 0,01% хлористоводневий спрей, продається без рецепта для знищення вірусів і бактерій, що можуть призвести до дисфункції мейбомієвих залоз та симптомів, пов’язаних з блефаритом. Розпилюється двічі на день для очищення вій і повік. Avenova може допомогти пацієнтам, які відчувають непереносність контактних лінз та мають інші хронічні захворювання очей. NovaBay заявляє, що Avenova ефективна проти ГРВІ-CoV-2 на твердих поверхнях.

Серветки для повік, такі як OCuSOFT Lid Scrubs, можуть допомогти видалити кірочки, надлишки секрету мейбомієвих залоз і відмерлі клітини шкіри з  повік без негативного впливу на стабільність слізної плівки. OCuSOFT Lid Scrub Plus, його рецептура не вимагає змивання, що робить його зручним у використанні. Cliradex Towelettes – це варіант без консервантів, що включає інгредієнт олії чайного дерева, рекомендований при підозрі на Demodex folliculorum.

Майже половина випадків блефариту в США спричинена кліщами Demodex. Запропонований препарат крапель Tarsus Pharmaceuticals TP-03, якщо буде затверджений, стане першим для лікування блефариту, пов’язаного з Demodex. Нещодавно «Тарсус» оголосив про початок випробувань 3-ої фази для TP-03.

  • Плюси

Покращення гігієни очей

Хоча у деяких пацієнтів під час пандемії спостерігалося погіршення гігієни очей, час перебування на карантині змінив точки зору інших на важливість дотримань правил гігієни. Отже, деякі пацієнти повідомляли про частіше використання штучних сліз, офтальмологічних серветок для повік, теплих компресів, що раніше рекомендували їхні офтальмологи.

Цікаво, що дослідження показують: ретельність миття рук перед одяганням і зніманням контактних лінз значно покращилися під час пандемії. Це, ймовірно, через зростання рівня обізнаності населення щодо звичок мити руки. З часів розпалу пандемії все більше пацієнтів вибирали щоденні одноразові контактні лінзи, враховуючи зручність, комфорт та якість зору у порівнянні з іншими лінзами.

Поради

Для подальшого заохочення належної гігієни офтальмологи постійно наголошують  про важливість підтримання  здоров’я очей.

Потрібно завжди користувачам контактними лінзами пролонгованого носіння із наявними скаргами пропонувати перейти на одноденні лінзи.

Щоб забезпечити найкраще очищення контактних лінз тривалого носіння,  рекомендуємо дезінфекцію перекисом водню (наприклад, ClearCare від Alcon). Важливо навчати пацієнтів правильній дезінфекції, тому що, як показує практика, дуже мало людей читають інструкції.

Пацієнти потребують і цінують нагадування про основи гігієни очей, зокрема про важливість правильного очищення повік та вій, миття рук перед маніпуляціями із лінзами та про те, як дезінфікувати контактні лінзи.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook