Як довкілля допомагає зупинити короткозорість?

Автор: Кіреєв Володимир Вікторович - лікар вищої категорії, кандидат медичних наук, викладач кафедри офтальмології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, фахівець медичного центру «АЙЛАЗ», досвід роботи – понад 25 років
Інші публікації цього автора
11.01.2022 16:52

Як довкілля допомагає зупинити короткозорість?

Як довкілля допомагає зупинити короткозорість?

На сьогодні вже відомо багато причин ризику короткозорості: індивідуальні характеристики – стать, етнічна приналежність, наявність короткозорості у батьків, зріст та інтелект; чинники навколишнього середовища – зорова робота, перебування на свіжому повітрі, сон, харчування, соціально-економічний статус і т.д.

Серед різних чинників ризику найбільш значущими вважаються час перебування на свіжому повітрі та робота на близькій відстані. Захисний ефект перебування на свіжому повітрі є постійним і більш значущим, ніж вплив роботи зблизька на розвиток міопії.

Які чинники перебування на свіжому повітрі позитивно впливають на стабілізацію короткозорості?

При прогулянках вдень яскраве світло досягає сітківки та стимулює виділення дофаміну, що може зменшити зростання очей. Вважається, що підвищений рівень світла активує світлочутливі гангліозні клітини та активує дофамінергічні шляхи сітківки.

Звуження зіниць (міоз) при яскравому освітленні призводить до збільшення глибини фокусу, меншого розмиття зображення та зменшення периферичного гіперметропічного дефокусу, затримуючи розвиток короткозорості.

Вплив фіолетового світла (360-400 нм) і спектральний склад світла може впливати на регуляцію генів, що пригнічують короткозорість. Також окремі дослідження показали, що контактні лінзи, які пропускають фіолетове світло, пригнічували прогресування короткозорості у дітей.

При погляді вдалину (оптична нескінченність) потрібна мінімальна робота акомодації при перефокусуванні на різні об’єкти, що сприяє ефективному процесу емметропізації та може запобігти появі короткозорості.

В багатьох дослідженнях різних авторів вважається, що перебування на свіжому повітрі менш ніж 13 годин на тиждень є чинником ризику розвитку короткозорості.

Збільшення часу перебування на свіжому повітрі хоча б на одну годину на день може знизити ризик розвитку короткозорості на 45%.

Навіть із захистом від сонця (наприклад, окуляри, капелюхи тощо), рівень освітлення на вулиці був вище необхідного для запобігання виникненню короткозорості.

Для ефективної профілактики міопії рекомендується перебування на свіжому повітрі щонайменше дві години на день з належним захистом від сонця.

Як впливає  робота зблизька на розвиток міопії?

Надмірне зорове навантаження на близькій відстані – читання, письмо або використання гаджетів – вважається чинником ризику розвитку/прогресування короткозорості.

Стан акомодації при міопії: відомо, що короткозорі діти та дорослі мають більшу затримку відповіді акомодації. На сьогодні не виявлено зв’язку між прогресуванням короткозорості та затримкою відповіді акомодації. Вважається, що пов’язана з короткозорістю затримка відповіді акомодації може бути її наслідком, а не причиною.

У дорослих короткозорих досліджували якість ретинального зображення під час виконання роботи зблизька. В результаті виявили, що негативна сферична аберація, що спричиняє погіршення центрального та периферичного зображення, може стимулювати зростання очей.

Безперервне читання протягом тривалого часу може викликати контрастну адаптацію до висококонтрастних літер тексту. Вважають, що адаптація контрасту пов’язана з розвитком короткозорості. Тому  рекомендуються часті перерви під час читання для усунення ефектів адаптації контрасту.

Використання дуже близької відстані (<30 см) під час читання та безперервне читання більше 30 хвилин були чинниками ризику розвитку короткозорості у дітей. Тому, щоб уникнути короткозорості, можна практикувати уникнення короткої робочої відстані та часті перерви (правило «20/20/20» – кожні 20 хвилин потрібно 20 секунд розглядати об’єкт на відстані 20 футів, тобто близько 6 метрів) під час читання.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook