Не забувайте про стан повік під час рефракційної хірургії та хірургії катаракти

22.12.2022 10:00

Не забувайте про стан повік під час рефракційної хірургії та хірургії катаракти

Не забувайте про стан повік під час рефракційної хірургії та хірургії катаракти

Оцінюючи пацієнтів, включно з міркуваннями щодо рефракційної хірургії та хірургії катаракти, не забувайте дивитися на повіки, як на їх патологію, так і на положення. Це може бути особливо важливо для пацієнтів, які готуються до рефракційної операції або хірургії катаракти. Птоз повік може спричинити небажані побічні ефекти та вплинути на вимірювання, таким чином змінюючи результати.

Етіологія птозу

Набутий блефароптоз може виникати як односторонньо, так і двосторонньо та визначається ненормальним опущенням верхньої повіки при первинному огляді. Це найчастіше спричинено розтягуванням або дезинсерцією м’яза-підіймача з повікою, відомим як апоневротичний птоз. Птоз також може мати іншу етіологію, включаючи нейрогенну, травматичну, механічну або міогенну дисфункцію.

Під час обстеження пацієнтів будьте обережні, якщо птоз виникає вперше, односторонній, супроводжується диплопією або зниженням функції екстраокулярних м’язів або аномальною функцією зіниці. Це може вказувати на те, що птоз є ознакою серйозного основного неврологічного захворювання, яке потребує негайної допомоги.

У пацієнтів може спостерігатися птоз, але після подальшого обстеження офтальмологи можуть визначити, що це спричинено дерматохалазисом, мікрофтальмом, птозом брів, геміфаціальним спазмом або навіть деформацією верхньої борозни.

Поширеність птозу оцінюється залежно від регіону, зазвичай вражає від 4,7% до 13,5% дорослих.

Птоз може з’явитися під час звичайної внутрішньоочної хірургії з частотою від 7,3% до 21% після операції з видалення катаракти.

Результати одного дослідження показали, що 44,4% пацієнтів, які перенесли операцію з видалення катаракти, мали птоз через 6 тижнів після операції, що у більшості пацієнтів зник без лікування.

У тих пацієнтів, у яких птоз не зникає, основна етіологія, як вважають, спричинена розходженням леватора верхньої повіки внаслідок поєднання набряку повіки, повікорозширювача та можливого фіксувального шва.

Візуальні ефекти птозу

Не дивно, що птоз може викликати значні зміни зору, та найбільше птоз має вплив на поле зору. Результати численних досліджень показали втрату верхнього поля зору від 12° до  24%.

Відсоток втрати верхнього поля зору обернено пропорційний граничній рефлекторній відстані –1 (MRD-1), менше 4 мм призводить до порушення.

Якщо MRD-1 становить 2 мм, в результаті маємо від 24% до 30% втрати поля зору, що відповідає від 12° до 15° градусів вищої втрати поля зору.

Функціональність та безпека є основними міркуваннями при втраті зору, оскільки кожні 10% втрати поля зору відповідають на 8% більшому ризику падінь у пацієнтів віком 65 років і старше.

Що стосується контрастної чутливості, було відзначено покращення при зміні положення верхньої повіки у пацієнтів як з птозом, так і з дерматохалазисом.

Положення повік і тиск впливають на аберації вищого порядку (HOA).

Було показано, що птотичні очі викликають значні зміни в передній і задній HOA рогівки, що призводить до значного погіршення якості зору.

Результати дослідження також показують, що зміни верхньої повіки впливають на індукцію астигматизму. В одному дослідженні було розглянуто 58 пацієнтів як з віковим птозом (AP), так і з контактними лінзами (CLP), які перенесли блефаропластику.

Зворотній астигматизм  був поширеним у AP, тоді як прямий був виявлений у пацієнтів з CLP.

Через місяць після репозиції верхньої повіки у 41% пацієнтів з АП і 13% пацієнтів з ХЛП спостерігалася зміна вираженості та типу астигматизму. Це важливо для рефракційної хірургії й хірургії катаракти, оскільки може вплинути на вимірювання, а також на хірургічне втручання.

Наслідки

Оскільки хірургічне втручання може спричинити птоз, і цей птоз може вплинути як на вимірювання, так і на результати, важливо брати до уваги повіки, обговорюючи операцію рефракції та катаракти. Традиційно єдиним методом лікування птозу було хірургічне втручання. Але виникає питання – в цих випадках краще робити операцію на птоз до або після рефракційної операції чи операції з видалення катаракти? Занепокоєння полягає в тому, що астигматизм може посилитися або регресувати після хірургічного втручання.

Іншим варіантом є використання 0,1% розчину оксиметазоліну гідрохлориду для місцевого застосування в очах, що мав позитивні результати з покращенням поля зору у пацієнтів з набутим птозом і мав хорошу переносимість. Його можна використовувати перед рефракційною хірургією та хірургією катаракти для вимірювань, необхідних для розрахунків, а також визначити, чи є післяопераційні ускладнення після птозу. У пацієнтів із скаргами на аберації та контрастну чутливість використання оксиметазоліну гідрохлориду може допомогти вирішити, чи буде їм корисна заміна кришталика або хірургія птозу.

Висновки

Оцінюючи пацієнтів для направлення на хірургічне втручання або післяопераційні результати, не забудьте почати з повік. Птоз може мати набагато більш значний вплив на пацієнтів, ніж бути просто питанням естетики, та його не слід ігнорувати навіть у легких випадках, що традиційно не вважаються достатньо значущими для хірургічного втручання.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook