Невус та меланома. Основні чинники малігнізації

01.11.2022 09:00

Невус та меланома. Основні чинники малігнізації

Невус та меланома. Основні чинники малігнізації

Невуси хоріоідеі зустрічаються не рідко. У дослідженні Blue Mountains Eye Study зазначається, що невуси хоріоідеї є досить поширеним явищем; відомо, що 6,5 відсотків людей мають невус хоріоідеї.

Як і в дерматологічній літературі та дерматологічній практиці, акцент зміщено на виявлення невусів на ранній стадії та лікуванні підозрілих невусів до того, як вони трансформуються в меланому.

Світ офтальмології також має рухатися в тому ж напрямку, оскільки після діагностики меланоми підвищується ризик метастазування. І, на жаль, навіть на сьогодні лікування меланоми має не дуже хороший прогноз і погану довготривалу виживаність. Короткотривала виживаність покращилася, але мета полягає в ранньому виявленні та ранньому лікуванні.

Отже, коли ми говоримо про хоріоїдальні невуси, щоразу, коли ми дивимося на пігментне ураження хоріоїдеї, ми маємо на увазі, в основному, вісім чинників ризику, і чинниками ризику є товщина, рідина, симптоми, помаранчевий пігмент, межа новоутворення близько до диска, відсутність друз та ультразвукова порожнистість.

Ми поговоримо про кожен з них.

Товщину можна оцінити за допомогою ультразвуку, і це слід робити на будь-якому пігментованому хоріоїдальному вогнищі.

Другий – наявність рідини. Рідину, звичайно, можна оцінити клінічно, але також доцільно зробити ОКТ-сканування безпосередньо через вогнище, щоб ми могли побачити будь-яку субретинальну рідину.

Третій момент – це симптоми, що, в основному, включають зниження зору, втрату периферичного поля зору або фотопсії.

Далі – наявність помаранчевого пігменту. Це дуже, дуже важливий чинник ризику. Помаранчевий пігмент походить від ліпофусцину та це дуже критична ознака меланоми. Ви можете побачити ліпофусцин або помаранчевий пігмент клінічно, але іноді його складно побачити. І в таких випадках автофлуоресцентне зображення дійсно допомагає, оскільки автофлуоресценція показує помаранчевий пігмент як яскраву гіперфлуоресценцію.

Невус та меланома. Основні чинники малігнізації

Далі – слабший чинник ризику – це межі новоутворення, розташовані близько до диска. Пухлини, розташовані ближче до краю диска зорового нерва, статистично частіше є меланомою, ніж невусами.

Невус та меланома. Основні чинники малігнізації

Останнє – відсутність друз. Друзи – це погана ознака для ретинологів, але це дуже добре, коли вони знаходяться на верхній частині хоріоїдальних невусів, тому що це лише свідчить про дуже довге існування цього ураження. Це просто хронізація процесу. Тому щоразу, коли ви бачите друзи, вас справді заспокоює те, що це, ймовірно, невус або давнє ураження.

Останнім є наявність об’ємного утворення на УЗД. Як ми вже говорили раніше, ми маємо робити ультразвукове дослідження всіх пігментних уражень. І коли ви зробите ультразвукове B-сканування, ви побачите порожнину всередині, й це дуже важливий чинник ризику.

Невус та меланома. Основні чинники малігнізаціїНевус та меланома. Основні чинники малігнізації

Тепер усі ці чинники ризику слід оцінювати для кожного пігментованого ураження, але дійсно важливими є товщина, наявність рідини, помаранчевий пігмент і наявність порожнини на УЗД.

Інша річ, що дійсно рекомендована – це фотодокументувати будь-яке пігментне ураження. Отже, якщо є зміни, ви можете чітко порівняти їх із початковими зображеннями. Іноді справді корисно зробити два знімки з певним проміжком часу та порівняти їх, щоб побачити, чи відбулися якісь зміни. І найкращий спосіб спостерігати за ними – стежити за нормальними кровоносними судинами сітківки. Кровоносні судини сітківки не змінюються з часом. Тож ви просто межуєте пігментне ураження з кровоносними судинами сітківки та дивитеся, чи відбулися зміни. Для ранніх уражень можна навіть розглядати їх лікування лазером, але, знову ж таки, акцент робиться на ранньому прогнозуванні та ранньому лікуванні.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook