Низькій зір і головний мозок

Автор: Цаберяба Ганна Володимирівна (авторський переклад) – лікарка-офтальмолог діагностичного відділення медичного центру «АЙЛАЗ»
Інші публікації цього автора
20.09.2021 15:00

Низькій зір і головний мозок

Низькій зір і головний мозок

Як втрата зору може вплинути на мозок

Велика кількість досліджень свідчить про те, що коли мозок літніх людей  працює важче, щоб бачити, це може спричинити зниження мовлення, пам’яті, уваги тощо.

У медицині багато різних спеціальностей: офтальмологія, неврологія, гастроентерологія, психіатрія тощо. Але насправді в людському організмі органи не працюють окремо один від одного, вони працює як єдине ціле, і те, що уражається в одній частині тіла, може вплинути на інші.

Наприклад, нелікована втрата слуху може збільшити ризик розвитку деменції.  Навіть ті, у кого слух трохи гірший, можуть мати помітні когнітивні порушення.

Зараз все більше досліджень доводять, що втрата зору також може вплинути на функцію мозку. Як і у випадку зі слухом, якщо мозку доводиться важко працювати, щоб зрозуміти те, що бачать наші очі, це може негативно вплинути на когнітивні функції.

Останнє дослідження, опубліковане в JAMA Network Open у липні, відстежувало 1202 чоловіків і жінок у віці від 60 до 94 років у середньому майже сім років. Усі вони були частиною Балтиморського поздовжнього дослідження старіння та проходили тести для перевірки зору і когнітивні тести  кожні чотири роки з 2003 по 2019 рік.

Дослідники виявили, що ті, хто спочатку показував низький зір при перевірках, з часом частіше мали когнітивне зниження, включаючи дефіцит мовлення, порушення пам’яті, уваги та здатності ідентифікувати і знаходити об’єкти в просторі.

Інші проблеми з зором, наприклад, з глибинним сприйняттям і здатністю бачити контрасти, також мали згубний вплив на когнітивні здібності.

Провідний дослідник, Бонніелін Свенор, епідеміолог з Інституту офтальмології Johns Hopkins Wilmer, заявила, що нове дослідження «доповнює нарощування поздовжніх даних, які показують, що порушення зору може призвести до зниження когнітивних функцій у літніх людей».

Корекція низького зору позитивно впливає на функцію головного мозку

Щоб не подумати про зворотнє, а саме, що когнітивні розлади погіршують зір – інше дослідження, яке лікар Свенор провела, показало, що, при розгляді обох функцій, порушення зору вдвічі збільшує ризик зниження когнітивних функцій, ніж навпаки. Це дослідження, опубліковане у 2018 році в Журналі Американської медичної асоціації (JAMA) в розділі «Офтальмологія» під керівництвом Даян Чжен з University of Miami Miller School of Medicine, включало 2520 дорослих віком  від 65 до 84 років, чий зір та когнітивні функції регулярно перевірялися.  Вона та її співавтори дійшли висновку, що збереження хорошого зору у молодшому віці може бути ефективним способом мінімізувати зниження когнітивних функцій у літніх людей.

«Коли люди втрачають зір, вони змінюють спосіб життя.  Вони зменшують свою фізичну та соціальну активність, що є надзвичайно важливим для підтримки здорового мозку», - говорить лікар Свенор.  – «Це пришвидшує розлад когнітивних функцій».

«Але раннє виявлення та корекція зниження зору може допомогти», - говорить лікар Чжен. Вона рекомендує регулярно проходити огляд у офтальмолога – принаймні раз на два роки або й частіше, у випадку, якщо у вас діабет, глаукома або інші захворювання, що можуть знизити зір.  

Коли одних окулярів недостатньо

Лікар Свенор нагадує, що є «порушення зору, які не можуть бути усунені окулярами», наприклад, вікова макулярна дегенерація або глаукома. Сама ж лікар має захворювання сітківки з 20 років і це значно знижує її гостроту зору. Вона проходила курси реабілітації для людей зі слабким зором, свого роду фізіотерапії для очей. Ці курси допомагають людям із низьким зором адаптуватися до звичних ситуацій і допомагають їм краще функціонувати в суспільстві.

Лікар  Свенор, наприклад, може бачити об’єкти лише в умовах високої контрастності, наприклад, чорну кішку на фоні білої огорожі, але не може побачити різницю між подібними кольорами. Вона не може налити біле молоко в білий кухоль, не розливши його, тому що не бачить рівень білої рідини на білому фоні. Її рішення – це використовування горнятка темного кольору.  Пошук таких пристосувань є постійним завданням, але це дозволяє їй продовжувати добре працювати професійно та соціально.

Суспільство також має допомагати людям із вадами зору безпечно працювати поза домом. Більшість речей у лікарнях мають білий колір, що створює незручності та навіть, певною мірою, загрозу безпеці для людей зі зниженою контрастною чутливістю.  Однак все частіше  дорожні бар’єри, які раніше мали той самий колір, що і дорожнє покриття, тепер оформляються у висококонтрастних кольорах, таких як помаранчевий або жовтий, що, безперечно, зменшує аварії навіть для людей, які прекрасно бачать.

Покращення будинку може сприяти здоров’ю мозку

Люди, які мають проблеми з сприйняттям глибини, також можуть включити корисні рішення дизайну в будинок. Наприклад, розміщення кольорових смуг на сходинках, заміна текстури меблів і кольорових об’єктів на яскраві контрастні барви можуть покращити здатність безпечної навігації. Люди, які більше не можуть читати книги, можуть слухати аудіокниги, подкасти або музику. Зв’язок між вадами зору та когнітивними порушеннями «не є повідомленням про кінець світу», - додає лікар Свенор. – «Існує багато способів зміцнити здоров’я мозку для людей із втратою зору».

Першим кроком може бути отримання законопроекту про розширення медичної допомоги для людей із низьким рівнем зору через владу країни.

Приклад: вартість однієї заміни стегна внаслідок падіння через низькій зір перевищує вартість багатьох сотень офтальмологічних оглядів з необхідною корекцією зору.

Джерело: https://www.nytimes.com/2021/09/06/well/live/vision-loss-brain-health.html

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook