Перлини лікування псевдомонадного склериту

Автор: Жупан Дана Богданівна (адаптований переклад) – медичний центр «АЙЛАЗ»
Інші публікації цього автора
16.11.2023 10:00

Перлини лікування псевдомонадного склериту

Перлини лікування псевдомонадного склериту

Хоча лише від 5% до 10% усіх випадків склериту є інфекційними, приблизно 75% цих випадків спричинені синьогнійною паличкою (Pseudomonasaeruginosa). Ця бактеріальна інфекція призводить до лізису клітин і вивільнення екзотоксинів, які можуть викликати некроз строми та запалення, що в кінцевому підсумку може призвести до ішемії, некрозу й значного стоншення склери.

Пацієнти з псевдомонадним склеритом зазвичай скаржаться на нечіткість зору, сильний біль в очах, виділення та почервоніння. Біль, що відчувають пацієнти, може бути сильнішим або глибшим порівняно з іншими формами інфекції поверхні ока. Загалом, гнійна інфекція проявляється подібно до склериту, але має інфекційну етіологію. Порівняно з неінфекційними випадками, інфекційний склерит часто пов’язаний з довшим часом відновлення та гіршими результатами, що може призвести до ускладнень, які загрожують зору, таких як катаракта, глаукома й ендофтальміт.

Попередні очні операції або процедури – найчастіше операція на птеригіумі – підвищують ризик інфікування пацієнта. Операція птеригіуму може спричинити ішемію склери, особливо якщо використовується мітоміцин-С, що може призвести до інфікування навіть через роки після процедури. Іншими чинниками ризику, які можуть схилити пацієнтів до склеральної інфекції, є операція з приводу видалення катаракти, інтравітреальні ін’єкції або будь-яка травма ока. Пацієнти, які отримують імуносупресивну терапію, мають підвищений ризик інфікування.

Комплексна діагностика та ефективне лікування

Діагноз ставиться на основі клінічного огляду, й ми часто бачимо ділянку склерального некрозу або нагноєння, а також інфільтрат у склері. Склера зазвичай дуже запалена та, у запущених випадках, стоншена до такої міри, що можна побачити трохи коричневий відтінок і підлеглу увеальну тканину. Зазвичай ми можемо виявити та діагностувати інфекційний склерит на основі огляду, але для постановки точного діагнозу псевдомонадного склериту нам необхідно взяти культуру.

Після встановлення діагнозу ми призначаємо активну антибіотикотерапію. На відміну від виразки рогівки або кератиту, проблема склериту полягає в тому, що місцеві антибактеріальні краплі не можуть проникнути в склеру так само ефективно, тому часто потрібні системні антибіотики.

Існує 3 основні причини цього. По-перше, колагенові волокна склери дуже щільні, тому лікам зазвичай важко проникнути крізь них. По-друге, склера досить аваскулярна, тому організму важко доставити системні антибіотики у цю область. По-третє, P. aeruginosa створює біоплівку для захисту, що знижує її чутливість до антибіотиків. Хірургічне втручання може подолати деякі з цих проблем.

Рекомендовано почати лікування з перорального фторхінолону, такого як ципрофлоксацин або моксифлоксацин, на додаток до місцевих антибіотиків з посиленою дією. Пацієнти спостерігаються 1 раз на 1-2 дні,  тому що псевдомонадний склерит може розвиватися швидко, роз’їдаючи склеру та проникаючи в око або склоподібне тіло, викликаючи ендофтальміт; якщо це трапляється, прогноз дуже поганий.

За потреби можна ввести антибіотик, наприклад цефтазидим, під кон’юнктиву. Якщо стан погіршується на місцевих, системних і субкон’юнктивальних антибіотиках, пацієнта бажано госпіталізувати.  У рідких критичних ситуаціях потрібно хірургічно видалити інфіковані, некротичні тканини, що також допоможе збільшити доставляння антибіотиків у цю зону.

Клінічні перлини: переваги CAM

Залежно від того, наскільки широким було видалення та наскільки тонкою є ділянка, що залишилася, можна застосувати трансплантат кріоконсервованої амніотичної мембрани (CAM). Це допомагає зменшити запалення та некроз і має регенеративні лікувальні властивості.

Рис. 1. Пацієнтка зі склеритом, спричиненим гнійною інфекцією після операції на птеригіумі

Рис. 1. Пацієнтка зі склеритом, спричиненим гнійною інфекцією після операції на птеригіумі

Рис. 2. Ранні післяопераційні результати після хірургічного очищення, виконаного за допомогою амніона

Рис. 2. Ранні післяопераційні результати після хірургічного очищення, виконаного за допомогою амніона

Рис. 3. Тримісячні післяопераційні результати

Рис. 3. Тримісячні післяопераційні результати

На рис. 1 показано око 73-річного чоловіка, який звернувся зі склеритом, спричиненим гнійною інфекцією після операції з видалення птеригіуму. У пацієнта спостерігалося значне витончення склери з ранньою увеальною видимістю. Пацієнту було проведено хірургічне видалення склери з подальшим покриттям  амніоном (на рис. 2 показано раннє післяопераційне зображення). Цей пацієнт мав відмінні післяопераційні результати через 3 місяці, як показано на рис. 3.

Раннє хірургічне втручання може призвести до кращих результатів

Декілька слів про важливість раннього хірургічного втручання у пацієнтів з псевдомонадним склеритом. Кожен хірург має особистий поріг, на якому він або вона хоче оперувати. Однак клінічний досвід свідчить, що кращі результати можна отримати при ранній хірургії.

Хоча досліджень, що демонструють переваги раннього хірургічного втручання, було проведено не так багато через рідкісність цього стану, невеликі звіти про випадки та серії випадків свідчать про те, що комбіноване медикаментозне й хірургічне лікування потенційно може призвести до кращих результатів для зору та швидшого усунення інфекції, а також до зменшення потреби у видаленні ока порівняно з медикаментозною терапією.

Клініка «АЙЛАЗ» широко застосовує амніотичну оболонку як біологічне покриття рогівки, лімба та склери при різних складних випадках захворювання переднього відрізка ока з загрозою кератомаляції та перфорації ока.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook