Поширеність очної інфекції Demodex Folliculorum і пов’язані з нею чинники ризику у молодих чоловіків

Автор: Калашнікова Ольга (адаптований переклад) – врач-офтальмолог центра «АЙЛАЗ»
Інші публікації цього автора
08.06.2023 10:00

Поширеність очної інфекції Demodex Folliculorum і пов’язані з нею чинники ризику у молодих чоловіків

Поширеність очної інфекції Demodex Folliculorum і пов’язані з нею чинники ризику у молодих чоловіків

Повідомлення на замітку

У цьому епідеміологічному перехресному дослідженні оцінювали поширеність та асоційовані чинники ризику інфікування Demodex folliculorum у здорових молодих чоловіків. Слід зазначити, що поширеність інфекції D. folliculorum була високою серед молодих чоловіків, особливо серед тих, хто переніс кераторефракційну хірургію в анамнезі.

Ці результати надають клінічно корисну інформацію для лікарів при оцінці захворювань очної поверхні у пацієнтів з високим ризиком інфікування D. folliculorum.

Навіщо вивчати поширеність демодексу?

Демодекс – це вид мікроскопічних кліщів (Arthropoda), що можна знайти в організмі людини. Demodex folliculorum можна знайти у скупченнях навколо кореня вії та фолікулів, тоді як Demodex brevis мешкає у мейбомієвих і сальних залозах. Вважається, що D. folliculorum відіграє певну роль у багатьох захворюваннях поверхні ока, таких як блефарит, алергічний кон’юнктивіт, халязіон і навіть периокулярна базальноклітинна карцинома. Однак існують суперечливі дані щодо того, чи викликає D. folliculorum захворювання поверхні ока, чи має симбіотичний зв’язок з людиною. У період статевого дозрівання поширеність демодексу може значно зростати через посилене вироблення шкірного сала сальними залозами. D folliculorum передається через прямий контакт і пов’язаний з поганою санітарією. Однак існує обмежена кількість даних щодо його поширеності серед молодих чоловіків.

Як проводилося це дослідження?

Було проведено проспективне поперечне дослідження серед здорових молодих чоловіків, щоб визначити поширеність D folliculorum у їхніх віях і встановити, чи має ця поширеність якийсь зв’язок з очними симптомами та чинниками способу життя.

Які результати дослідження?

У дослідженні взяли участь 2253 здорових молодих чоловіків (віком 17-24 роки) з провінції Фуцзянь, Китай, та було виявлено, що загальна поширеність  D. folliculorum становила 20,73%. Учасники повинні були пройти медичне обстеження, щоб оцінити загальний стан здоров’я й виключити блефарит. З верхньої та нижньої повіки кожного учасника було зібрано по шість вій і досліджено під мікроскопом. Значно вища поширеність D. folliculorum спостерігалася серед пацієнтів з кераторефракційною хірургією в анамнезі (25,07%; P < 0,001) та/або з очними симптомами, такими як свербіж, почервоніння, біль, відчуття стороннього тіла, сухість, сльозотеча, затуманення зору й випадіння вій (24,19% проти 19,83%; P < 0,05). За допомогою багатовимірного логістичного регресійного аналізу лише перенесена кераторефракційна операція в анамнезі була визначена як значущий чинник ризику наявності D. folliculorum (P < 0,001; в 1,437 раза вище), при цьому існувало багато потенційних чинників, що могли б пояснити цей висновок.

Яке значення мають ці результати?

Клініцисти, які обстежують молодих чоловіків на наявність D. folliculorum, мають відносно високі шанси виявити кліща незалежно від того, чи є у пацієнта симптоми, чи ні, через високу поширеність кліща. Необхідні подальші дослідження, щоб визначити, чи існує причинно-наслідковий зв’язок між кераторефракційною хірургією та наявністю D. folliculorum. Однак критерії включення та виключення, використані у цьому дослідженні, можуть обмежити застосовність результатів дослідження до загальної популяції, де очні та системні супутні захворювання можуть бути поширеними.

Резюме

Досліджена поширеність і чинники впливу Demodex folliculorum (DF) у віях здорових молодих чоловіків. Проведено епідеміологічне перехресне дослідження поширеності. Ми провели дослідження гостроти зору, офтальмологічне обстеження, мікроскопічне дослідження вій і підрахунок DF у призовників у провінції Фуцзянь у 2019 році. Наявність ДФ була проаналізована відповідно до віку, кераторефракційної хірургії, тривалості проживання, часу сну, часу використання електронних продуктів, звички куріння та вживання алкоголю. Всього було обстежено 2253 здорових молодих чоловіків (віком 17-24 роки) на наявність ДФ у фолікулах вій. Загальна поширеність ДФ у нашому дослідженні склала 20,73%. У пацієнтів з кераторефракційною хірургією в анамнезі спостерігалося статистично значуще збільшення поширеності ДФ (P < 0,001). Поширеність DF була вищою в осіб з очними симптомами, ніж в осіб без симптомів (P < 0,05). Інші чинники, що ми проаналізували, не мали значущої кореляції з поширеністю D. folliculorum (усі P > 0,05). За даними багатофакторного логістичного регресійного аналізу, кераторефракційна хірургія в анамнезі була чинником ризику інфікування ДФ (P < 0,001), а ризик інфікування був у 1,437 раза вищим у популяції з кераторефракційною хірургією в анамнезі, ніж у популяції без неї. Кореляції між очним дискомфортом та інфікуванням ДФ не виявлено (P > 0,05). Поширеність DF у фолікулах вій у здорових молодих чоловіків була відносно високою. Важливим чинником ризику інфікування була кераторефракційна хірургія в анамнезі.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook