УЗД судин може стати альтернативою першої лінії для діагностики гігантоклітинного артеріїту

Автор: Баланюк Олександра Олегівна (адаптований переклад) – медичний центр «АЙЛАЗ»
Інші публікації цього автора
11.01.2022 11:49

Ультразвукове дослідження судин може стати альтернативою першої лінії для діагностики гігантоклітинного артеріїту

Ультразвукове дослідження судин може стати альтернативою першої лінії для діагностики гігантоклітинного артеріїту

«Біопсія скроневої артерії вважається золотим стандартом діагностики гігантоклітинного артеріїту», – написали Ставрос Хрісідіс, доктор філософії з Університету Південної Данії, лікарні Південно-Західної Ютландії, та його колеги в The Lancet Rheumatology.  «Однак використання біопсії скроневої артерії в рутинному лікуванні було поставлено під сумнів, оскільки це складна інвазивна процедура, її виконання та подальша патологічна оцінка можуть затримати діагностику, а також вона має низьку чутливість».

Судинне ультразвукове дослідження з використанням високоякісного обладнання та оптимізованих налаштувань може бути ефективною заміною біопсії скроневої артерії як діагностичного інструменту першої лінії у пацієнтів з підозрою на гігантоклітинний артеріїт, згідно з даними, отриманими від Chrysidis S, et al. Ланцет Ревматол. 2021;doi:10.1016/S2665-9913(21)00246-0.

«Європейський альянс ревматологічних асоціацій (EULAR) рекомендує ультразвукове дослідження як діагностичний тест першої лінії для пацієнтів із переважно черепними симптомами гігантоклітинного артеріїту, якщо буде доступна експертна ультрасонографія», – додали вони. – «Однак лише кілька досліджень у метааналізі, на якому базувалися ці рекомендації, мали низький ризик упередженості. Обмеження цих досліджень полягали в тому, що ультразвукова діагностика була проведена дослідником, без засліплення клінічних даних, на остаточний діагноз вплинули результати ультразвукового дослідження, а біопсія скроневої артерії була проведена не всім пацієнтам».

Щоб проаналізувати діагностичну точність ультразвукового дослідження у випадках підозри на ГКА, Chrysidis і його колеги провели проспективне багатоцентрове неінтервенційне когортне дослідження пацієнтів трьох лікарень. Учасникам віком 50 років і старше з клінічно підозрюваним екстракраніальним або краніальним ГКА було проведено двостороннє ультразвукове дослідження скроневих, лицьових, загальних сонних і пахвових артерій.

Потім учасникам була проведена біопсія скроневої артерії протягом 7 днів після початку лікування кортикостероїдами. Дослідники спостерігали за учасниками 6 місяців, протягом яких клініцисти збирали дані всіх обстежень, що дозволило їм поставити повний діагноз в кінці цього періоду. Стандартним діагностичним критерієм дослідників був підтверджений діагноз після 6 місяців спостереження.

Всього було обстежено 118 пацієнтів, з яких 106 пройшли ультразвукове дослідження та біопсію скроневої артерії й були включені в аналіз.

Біопсія скроневої артерії була позитивною у 43% включених пацієнтів. Зрештою, 58% включених пацієнтів мали клінічно підтверджений діагноз ГКА через 6 місяців, що призвело до чутливості 74% (95% ДІ, 62-84) і специфічності 100% (95% ДІ, 92-100) для біопсії скроневої артерії.

Ультразвукове дослідження черепної артерії було позитивним у всіх учасників, у яких була позитивна біопсія скроневої артерії. Серед 12 пацієнтів, які були позитивними за допомогою ультразвукового дослідження та негативними за допомогою біопсії скроневої артерії, у семи – або 58% – було підтверджено ГКА великих судин за допомогою інших методів візуалізації. Чутливість ультразвукової діагностики ГКА становила 94% (95% ДІ, 84-98), зі специфічністю 84% (95% ДІ, 70-93).

Аналіз логістичної регресії підтвердив, що ультразвукове дослідження було найсильнішим базовим предиктором для клінічно підтвердженого діагнозу GCA через 6 місяців з приблизним співвідношенням шансів 76,6 (95% ДІ, 21-280) і скоригованим – для статі та віку – OR 141 (95% ДІ, 27-743).

«Ультразвукова оцінка васкуліту як початковий діагностичний тест у осіб, які були направлені до фахівців через клінічно підозрюваний гігантоклітинний артеріїт, була найсильнішим незалежним провісником для остаточного діагнозу гігантоклітинного артеріїту через 6 місяців спостереження», – пишуть Хрісідіс та його колеги.

«УЗД краніальних артерій і великих судин, проведені кваліфікованими ультрасонографами з використанням високоякісного обладнання та оптимізованих налаштувань, має високу діагностичну чутливість і специфічність у пацієнтів з підозрою на гігантоклітинний артеріїт, і воно може замінити інвазивну біопсію скроневої артерії як метод першої лінії», – додали вони.  «У майбутньому можуть знадобитися дослідження впровадження, щоб перевірити застосовність цих методів у сфері охорони здоров’я на міжнародному рівні».

Переклад з джерела: https://www.healio.com/news/rheumatology/20211130/vascular-ultrasound-may-offer-firstline-alternative-for-diagnosing-giant-cell-arteritis

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook