Вимірювач активності рідини на основі штучного інтелекту сприяє прогресивним змінам у лікуванні неоваскулярної вікової макулодистрофії

Автор: Домашенко (Гетьман) Марина Валеріївна (адаптований переклад) – лікар-офтальмолог діагностичного відділення медичного центру «АЙЛАЗ»
Інші публікації цього автора
23.09.2022 10:00

Джерело: https://www.healio.com/news/ophthalmology/20220725/aibased-fluid-activity-meter-drives-breakthrough-changes-in-management-of-neovascular-amd

Нормативне схвалення нового інструменту на основі штучного інтелекту, що забезпечує точне вимірювання ретинальної рідини, може внести серйозні зміни у парадигму моніторингу пацієнтів з неоваскулярною віковою дегенерацією макули.

«Це інструмент точного керування, вимірювач VEGF, саме про це попросив Philip Rosenfeld, коли розпочалася анти-VEGF терапія. Точніше, це вимірювач рідини, й тепер він готовий до використання у клінічній практиці», – говорить Ursula Schmidt-Erfurth, доктор медичних наук.

Являючи собою інструмент, що кожен офтальмолог може застосувати у своїй щоденній рутинній практиці, монітор рідини RetInSight є новим етапом у тривалому дослідницькому шляху розробки та перевірки методів глибокого вивчення для підтримки діагностики й лікування захворювань сітківки. Schmidt-Erfurth та її група у Віденському університеті були першопрохідцями в цій галузі й працювали над цим проєктом майже десять років.

«Анти-VEGF терапія доступна нам з 2006 року. Проте реальні результати набагато нижчі, ніж ми очікували від клінічних досліджень, а значна втрата зору та сліпота зросла на 24% протягом останніх 10 років. Це урок і попередження», – сказала вона.

Крім того, немає спільних критеріїв, заснованих на доказах, для повторного лікування та частоти ін’єкцій, а також немає консенсусу серед лікарів-ретинологів щодо найкращого режиму лікування, щоб зменшити навантаження на пацієнта, сприяти дотриманню режиму й забезпечити ефективність лікування. За словами Schmidt-Erfurth, поточні параметри для визначення інтервалу лікування недостатньо об’єктивні та надійні.

«У нас немає стандарту. Кожен робить все можливе з величезною варіативністю. Немає жодного реального критерію навіть для високоосвічених дослідників, щоб сказати, чи потрібно лікувати пацієнта, чи його слід направити на довший інтервал. Рішення щодо лікування ґрунтуються на центральній товщині сітківки, що, як ми знаємо, не корелює з об’ємом рідини», – сказав Шмідт-Ерфурт.

Вимірювач активності рідини

Монітор рідини RetInSight – це «вимірювач активності рідини», алгоритм виявлення, що об’єктивно ідентифікує, локалізує та кількісно визначає рідину на ОКТ-зображеннях на основі тривимірних пікселів.

«Отже, ми маємо точні об’єми в нанолітрах, у нас є точні місця розташування у центральній макулярній області, й кожен OCT-піксель позначається відповідно до типу рідини як інтраретинальна рідина (IRF), субретинальна рідина (SRF) та/або відшарування пігментного епітелію», – говорить Schmidt-Erfurth. – «Це персоналізована автоматизована система у режимі реального часу для визначення активності захворювання та відповіді на терапію».

Центральну товщину сітківки наразі використовують як сурогатний ОКТ-біомаркер для визначення активності захворювання, але, зокрема, при неоваскулярній ВМД, те, що вимірює прилад, не є фактичним скупченням рідини у 3D. Немає оцінки тривимірності та сприйняття кількості. І все ж точне, динамічне представлення та контроль рідини є критично важливими при неоваскулярній ВМД. Дослідження Chakravarthy та його колег показало погіршення гостроти зору протягом 2 років, пов’язане з динамічними коливаннями об’єму рідини сітківки під час підтримувальної фази.

«Саме підйоми та падіння викликають втрату зору, й ці зміни потрібно об’єктивно вимірювати. Їх не може оцінити навіть найкращий фахівець», – говорить Schmidt-Erfurth. – «Завдяки монітору рідини ми запроваджуємо стандарт, а це означає, що ми маємо об’єктивні критерії, що дозволяють нам лікувати стільки, скільки потрібно, але якомога менше, та робити це у потрібний проміжок часу».

Schmidt-Erfurth не погоджується зі значною частиною спільноти, яка схильна до схеми лікування «treat-and extend», що в багатьох випадках означає лікування сухої сітківки. «У медицині давати ліки, коли вони не потрібні, ніколи не є гарною ідеєю», – сказала вона, – «і препарат, що потрібно вводити людям в очі сотні разів протягом життя, бажано вводити, коли є активна рідина».

«Рівень рідини потрібно вимірювати, щоб новим стандартом не було лікування сухої сітківки. Іншим стандартом було б дізнатися, що рідина буває в різних відділах. Навіть ця елементарна істина не дотримується стандартів, що ми маємо зараз. Ми просто лікуємо будь-яку рідину, хоча ми дізналися, що IRF і SRF мають різні функціональні наслідки, й що IRF більш послідовно асоціюється з гіршими результатами гостроти зору. Ми можемо запровадити стандарт, який розглядатиме лише динамічну рідину, а не постійний SRF, що може бути навіть добре, якщо він залишається стабільним», – говорить Schmidt-Erfurth.

Інструмент для клінічної практики, клінічних випробувань

Новий інструмент призначений для практичної підтримки клініцистів у процесі ухвалення рішень щодо лікування. Це хмарне програмне забезпечення, сумісне з усіма провідними системами OCT, починаючи з Heidelberg Engineering Spectralis.

«Під час спостереження за вашими пацієнтами ви можете будь-коли побачити криву, що точно показує біологічну активність і відповідь на лікування, й вам більше не потрібно шукати та порівнювати з попередніми зображеннями. Це дуже практично й значно полегшує наше життя як ретинологам, так і офтальмологам загального профілю», – говорить Шмідт-Ерфурт. – «І це приваблює пацієнтів, які отримують повну інформацію про свої вимірювання, та покращить дотримання режиму».

Це також є стимулом для впровадження практики спільного догляду, що призводить до більш ефективного робочого процесу та більшого часу, проведеного з пацієнтом.

«Апарат для моніторингу рівня рідини підвищить якість клінічних випробувань у звичайній клінічній медичній практиці, й нарешті ми зможемо подолати розрив між результатами клінічних випробувань і реальними результатами», – говорить Schmidt-Erfurth.

Крім того, хмарний аналіз рідини має потенціал для внесення важливих змін у клінічні випробування, різко зменшуючи варіативність, пов’язану зі збором та аналізом даних. Доступність даних про хворобу в режимі реального часу пришвидшить набір і скринінг пацієнтів, дозволяючи негайно обмінюватися даними про результати з оптимальним дотриманням протоколу під час лікування та закриттям завершених даних відразу в кінці дослідження.

Спонсори, центри читання та всі залучені особи можуть негайно отримати відповідь по кожному окремому пацієнту, а наприкінці дослідження всі дані будуть своєчасно доступними, надійними та прозорими. Це заощадить багато робочої сили й бюджету також у клінічних дослідженнях.

Монітор рідини RetInSight отримав знак CE та етикетку щодо медичних пристроїв, що наразі є найвищим нормативним схваленням у Європі. Він уже запущений у виробництво, також діє програма раннього доступу для ключових лідерів громадської думки.

«Ми зацікавлені в тому, щоб отримати коментарі експертів, які використовуватимуть монітор рідини у своїй практиці, та офіційний запуск відбудеться на Euretina», – говорить Schmidt-Erfurth.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook