Вплив вакцинації проти COVID-19 на стан очей

16.02.2023 10:00

Вплив вакцинації проти COVID-19 на стан очей

Вплив вакцинації проти COVID-19 на стан очей

Автори звітують про побічні ефекти вакцинації проти COVID-19 для очей на основі огляду літератури та системи диспансерного спостереження за населенням. Це важливо тому, що, хоча пандемія COVID-19 почалася в грудні 2019 року, вона все ще становить загрозу нашому здоров’ю в усьому світі. У нас є кілька схвалених вакцин для запобігання важким інфекціям COVID-19; повідомлялося про гострий міокардит, церебральний венозний тромбоз і тромбоцитопенію як про рідкісні серйозні побічні ефекти, пов’язані з вакцинами. Проте є обмежені дані щодо очних побічних ефектів.

Огляд літератури, виконаний Вангом та іншими, використовував чотири електронні бази даних: MEDLINE, EMBASE, PubMed і Кокранівську базу даних системних оглядів. Для популяційного спостереження використовувалися загальнодоступні онлайн-бази даних Всесвітньої організації охорони здоров’я з міжнародного моніторингу ліків.

Найпоширенішим очним побічним ефектом, пов’язаним з COVID-19, був увеїт. Початок симптомів спостерігався протягом 30 днів після введення вакцини у більшості постраждалих осіб. Деякі з цих пацієнтів раніше не мали увеїту чи аутоімунних захворювань. Більшість пацієнтів мали лише передній увеїт. Іншими типами увеїтів, про які повідомлялося, були синдром множинних швидкоплинних білих точок (MEWDS), проміжний увеїт, мультифокальний хороїдит, панувеїт, склерит і реактивація хвороби Фогта-Коянагі-Харади. Запалення ока лікували місцевими, інтравітреальними або системними стероїдами до повного зникненням  симптомів у пацієнтів, про які повідомлялося, та про подальше спостереження. Лікування MEWDS обмежувалось консервативними методами.

Іншими зареєстрованими побічними ефектами були офтальмічний оперізувальний герпес (3 пацієнти) та стромальний кератит, спричинений простим герпесом (1 пацієнт), про які повідомлялося протягом 1 тижня після імунізації проти COVID-19. Відторгнення трансплантата рогівки спостерігалося у 7 пацієнтів.

Патології сітківки, зареєстровані після вакцинації проти COVID-19, включали гостру макулярну нейроретинопатію (6 пацієнтів), гостру зональну приховану зовнішню ретинопатію (1 пацієнт) і підозру на центральну серозну хоріоретинопатію (1 пацієнт), про які повідомлялося протягом 15 днів після імунізації.

Було зареєстровано декілька пацієнтів із нейропатіями зорового нерва, пов’язаними з вакциною проти COVID-19: 2 пацієнти з невритом зорового нерва та 1 пацієнт із двосторонньою передньою ішемічною нейропатією зорового нерва. Інші нейропатії, про які повідомили офтальмологи, включали параліч Белла (6 пацієнтів) і параліч відвідного нерва (1 пацієнт). Також було зареєстровано 2 пацієнтів із тромбозом верхньої очної вени, пов’язаним із тромботичною тромбоцитопенією.

Раніше повідомлялося про вакциноасоційований увеїт і подібні побічні ефекти з боку очей при застосуванні інших вакцин; отже, виникнення захворювань очей після вакцинації проти COVID-19 не є несподіваним. Деякі з побічних ефектів виникали у вакцинованих пацієнтів, які раніше не хворіли. В інших пацієнтів прояв являє собою реактивацію неактивного захворювання. Загальний ризик низький і більшість пацієнтів повністю повернулися до початкової гостроти зору за допомогою відповідного лікування. Можливість виникнення цих рідкісних побічних ефектів не є протипоказанням для отримання вакцини проти COVID-19. Пацієнтів слід проконсультувати щодо потенційно дуже низького ризику впливу на очі. Лікарі повинні заохочувати пацієнтів повідомляти про очні симптоми та погіршення зору після введення вакцини.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook