Забруднення повітря підвищує ризик очних ускладнень у дорослих
Інші публікації цього автора
Бхаттачарія Шрабасті (редагування)
Інші публікації цього автора
Забруднення повітря підвищує ризик очних ускладнень у дорослих
Дослідники виявили тісний зв’язок між підвищеним впливом забрудненого повітря та очними ускладненнями, причому підвищений вплив оксидів азоту (NOx) і твердих частинок діаметром менше ніж 10 мкм (PM10) пов’язаний з ризиком діабетичної ретинопатії, в той час як підвищений вплив PM 2,5 і PM10 – з ризиком глаукоми.
Методологія
- Дослідники з Китаю провели проспективне когортне дослідження, щоб оцінити взаємозв’язок між впливом забруднювачів повітря і виникненням п’яти поширених очних захворювань: катаракти, глаукоми, дегенерації жовтої плями, діабетичної ретинопатії та відшарування сітківки.
- Вони включали 114 930 учасників з Біобанку Великобританії з даними рефрактометрії на початковому рівні (39 180 мали короткозорість) і спостерігали за ними усередньому 12,4 року.
- Учасники з попередніми діагнозами діабетичної ретинопатії, відшарування сітківки, дегенерації жовтої плями, глаукоми чи катаракти на початку дослідження були виключені.
- Дослідники використовували регресійну модель землекористування для оцінки середньорічних концентрацій NOx, діоксиду азоту, PM2,5 і PM10.
Висновки
- Збільшення інтерквартильного діапазону впливу PM10 і NOx було пов’язане з підвищеним ризиком діабетичної ретинопатії серед учасників із короткозорістю (коефіцієнт ризику [HR], 1,11; 95% ДІ, 1,01-1,23 і HR, 1,22; 95% ДІ, 1,02-1,45 відповідно).
- В учасників без міопії вплив PM2.5 був пов’язаний зізбільшенням частоти глаукоми на 8% (95% ДІ, 1,02-1,15), тоді як вплив PM10 підвищував ризик діабетичної ретинопатії на 11% (95% ДІ, 1,01-1,22).
- Вплив високих рівнів PM10 було пов’язано з вищим на 61% ризиком діабетичної ретинопатії в учасників з короткозорістю, причому сильніші ефекти спостерігалися в тих, хто має короткозорість від низького до помірного ступеня, ніж у тих, хто має серйознішу короткозорість.
- Високий рівень впливу PM10 був пов’язаний зі збільшенням ризику відшарування сітківки на 67% і ризиком дегенерації жовтої плями на 44% у популяції з низькою та помірною короткозорістю.
На практиці
«Ці відкриття підкріплюють зростальний консенсус стосовно того, що чинники довкілля є ключовими в патогенезі очних захворювань, особливо на тлі ескалації поширеності короткозорості в усьому світі», – пишуть автори дослідження. – «Отже, наші висновки підкреслюють терміновість впровадження проактивних стратегій втручання, спрямованих на пом’якшення тягаря погіршення зору та захворювань очей, пов’язаних із впливом забрудненого повітря».
Джерело
Це дослідження проводилося під керівництвом Zhanying Wang, доктора медичних наук, з очної та ЛОР-лікарні Університету Фудань у Шанхаї. Він був опублікований онлайн 6 березня 2025 року в American Journal of Ophthalmology.
Обмеження
Популяція дослідження в основному включала кавказьких і британських осіб з відносно низькою поширеністю короткозорості та впливу помірних рівнів забруднення повітря, що потенційно обмежувало можливість узагальнення для різних груп населення в країнах, що розвиваються. Зміни забруднення повітря протягом періоду спостереження не можна було розглянути через відсутність даних після 2010 року. Оцінки опромінення вдома можуть не охоплювати опромінення у робочому середовищі учасників або під час поїздок на роботу.
Розкриття
Це дослідження отримало гранти від Національного фонду природничих наук Китаю, Шанхайської програми висхідних зірок, Проєкту здорових молодих талантів Шанхайської муніципальної комісії з охорони здоров’я та Проєкту Шанхайської науки й технологій. Автори заявили про відсутність конфлікту інтересів.
Цю статтю було створено за допомогою кількох редакторських інструментів, у тому числі ШІ, як частини процесу. Редактори перевірили цей зміст перед публікацією.
Коментарі
Завантаження...