Чи правильно ви призначаєте антибіотики від акне? Ключові поради

Автори: Кірєєв Володимир Вікторович (адаптований переклад) – лікар вищої категорії, кандидат медичних наук, викладач кафедри офтальмології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, фахівець медичного центру «АЙЛАЗ», досвід роботи – понад 25 років
Інші публікації цього автора
Лоуї Матіас А.
Інші публікації цього автора
10.06.2025 10:00

Чи правильно ви призначаєте антибіотики від акне? Ключові поради

Чи правильно ви призначаєте антибіотики від акне? Ключові поради

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/are-you-prescribing-acne-antibiotics-right-key-tips-2025a10009w0

Відбір пацієнтів, тривалість терапії та комбінація з іншими категоріями препаратів є ключовими чинниками оптимізації використання антибіотиків для лікування вульгарних вугрів, допомагаючи мінімізувати їхній внесок у глобальну проблему резистентності до антимікробних препаратів. Цю тему обговорювали на щорічній зустрічі Всесвітнього конгресу дитячої дерматології (WCPD) 2025, що нещодавно відбувся у Буенос-Айресі (Аргентина).

Місцеві та системні антибіотики є важливими компонентами лікування акне завдяки своїм антимікробним і протизапальним властивостям. Оскільки акне є восьмим найпоширенішим захворюванням у світі, що вражає 85% підлітків, не дивно, що дерматологи є основними призначальниками цих препаратів. В електронному опитуванні під час сесії три чверті присутніх фахівців повідомили, що призначають антибіотики від акне.

Однак нещодавні дослідження показали тривожне зростання резистентних штамів Cutibacterium acnes (раніше Propionibacterium acnes), бактерії, відповідальної за розвиток акне. Вона також була ідентифікована як патогенний чинник при інших недерматологічних захворюваннях, таких як саркоїдоз, ендофтальміт, інфекції суглобових протезів, рак передміхурової залози та післяопераційні інфекції. Застосування антибіотиків для лікування акне також може порушити кишкову мікробіоту та має зв’язок з колонізацією Streptococcus pyogenes і його резистентністю у ротогорлі.

«Зараз настав час переглянути наш підхід! Коли це можливо, нам слід обирати неантибіотичні методи лікування акне», – сказала Патрісія Троєллі, доктор медичних наук, експерт з дерматології, радник Комітету з акне Аргентинського дерматологічного товариства та колишній віцепрезидент Іберо-латиноамериканського коледжу дерматології. Вона визнала, що багато її колег вважають неантибіотичні альтернативи менш ефективними.

Троєллі виступала за мультимодальний підхід, що поєднує місцеве та пероральне лікування з процедурами. Вона запропонувала почати з місцевих ретиноїдів або фіксованих комбінацій (бензоїлпероксид плюс адапален, трифаротен або тазаротен), а також використовувати зволожувальні дермокосметичні засоби, які можуть покращити результати при використанні разом з медикаментозною терапією. Інші реальні альтернативи антибіотикам включають ізотретиноїн, спіронолактон (лише для жінок), фотодинамічну терапію та лазери.

Марімар Саес-де-Окаріс, доктор медичних наук, дитячий дерматолог у лікарні Ángeles del Pedregal у Мехіко, Мексика, наголосила, що «антибіотики залишаються цінним варіантом лікування та є вагомі докази, що підтверджують їхню ефективність при запальних акне». Вона наголосила, що ключовим є дотримання належної практики призначення ліків.

Які три головних чинники для оптимального використання місцевої чи системної антибіотикотерапії для лікування акне? Саес-де-Окаріз надала відповіді для іспанського видання Medscape.

1. Правильний відбір пацієнтів

«Антибіотики слід призначати лише при запальних ураженнях (папулах, пустулах і вузликах), а не при комедонах», – наголосила Саес-де-Окаріс. Згідно з мережевим метааналізом 2023 року, проведеним на основі 204 клінічних досліджень, найефективнішим методом лікування запальних уражень є пероральний ізотретиноїн, далі йдуть місцеві антибіотики у поєднанні з азелаїновою кислотою, пероральні антибіотики плюс ретиноїди та бензоїлпероксид у поєднанні з місцевими антибіотиками чи ретиноїдами.

Місцеві антибіотики рекомендуються як лікування першої лінії при легкому та помірному запальному акне. Саес-де-Окаріс виділила чотири сценарії, коли слід розглядати пероральні антибіотики: помірний і тяжкий запальний акне, неефективність місцевого лікування (після 8-12 тижнів), акне на великих ділянках (таких як обличчя, груди та спина) й ризик утворення рубців (наприклад, схильність до утворення рубців або постзапальна гіперпігментація).

Однак антибіотики не слід призначати, якщо в анамнезі є попереднє невдале лікування тим самим препаратом. «Ретельний анамнез пацієнта є важливим. Якщо у пацієнта були запальні акне, що лікували антибіотиками два або три рази, навіть якщо я звертаюся до них вперше, нам слід розглянути можливість ескалації лікування до ізотретиноїну чи, для пацієнтів жіночої статі, спіронолактону або контрацептивів», – пояснила Саес де Окаріс.

2. Поєднання з іншими препаратами (але не з іншими антибіотиками)

Хоча дослідження показують, що монотерапія місцевими та пероральними антибіотиками є такою ж ефективною для лікування запальних уражень, як і ретиноїди, «усі рекомендації радять використовувати антибіотики у поєднанні з іншими препаратами для зменшення ризику бактеріальної резистентності», – наголосила Саес-де-Окаріс. Наприклад, місцеві антибіотики можна поєднувати з бензоїлпероксидом або ретиноїдами. Оновлені рекомендації Американської академії дерматології 2024 року радять одночасне застосування бензоїлпероксиду з пероральними антибіотиками як частину найкращих практик для зниження резистентності до антибіотиків та обмеження тривалості системного впливу антибіотиків.

Однак однією з практик, якої слід уникати, є поєднання місцевих антибіотиків (наприклад, кліндаміцину) із системними антибіотиками (наприклад, доксицикліном). «Це недоречно та, на жаль, таке трапляється навіть у нашій професії. Хоча це не поширене явище, таке трапляється», – зазначила вона.

3. Дотримання тривалості терапії (та повідомлення пацієнтам)

Саес-де-Окаріс додала, що системні антибіотики зазвичай слід призначати на 3-6 місяців залежно від клінічної відповіді, хоча рекомендації Американської академії дерматології пропонують ще коротший термін, тобто від 3 до 4 місяців. Рекомендації Національного інституту охорони здоров’я та досконалості медичного обслуговування (Лондон, Англія), рекомендують початкову оцінку через 12 тижнів. Для пероральних антибіотиків лікування може продовжуватися разом із місцевою терапією ще 12 тижнів, коли ураження покращилися, але не зникли повністю. Інші рекомендації встановлюють суворий максимум у 3 місяці для запобігання мікробній резистентності.

Саес-де-Окаріс наголосила на важливості планування та дотримання тривалості перорального лікування антибіотиками, чіткого інформування пацієнтів про це та забезпечення дотримання ними супутнього місцевого режиму лікування. «Потрібно повідомити пацієнту, що лікування антибіотиками триває лише протягом призначеного періоду. Іноді вони не хочуть припиняти його застосування чи почуваються краще після використання системного лікування, але нехтують місцевим ретиноїдом. Коли вони припиняють приймання системного антибіотика, вони рецидивують і звинувачують у цьому припинення приймання антибіотиків», – пояснила Саес-де-Окаріс іспанському виданню Medscape.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook