Хірургія катаракти пов’язана зі зниженням ризику розвитку деменції

12.09.2024 11:00

Хірургія катаракти пов’язана зі зниженням ризику розвитку деменції

Хірургія катаракти пов’язана зі зниженням ризику розвитку деменції

Катаракта вражає більшість літніх людей, які мають ризик розвитку деменції, й тепер науковці знаходять вагомі докази того, що операція з приводу катаракти пов’язана зі зменшенням ризику розвитку деменції. 

Дослідження Adult Changes in Thought (ACT) – це довготривале обсерваційне дослідження у Сіетлі в Kaiser Permanente Washington, в якому взяли участь понад 5000 учасників старше 65 років. На основі поздовжніх даних понад 3000 учасників дослідники виявили, що пацієнти, які перенесли операцію з приводу катаракти, мали майже на 30% нижчий ризик розвитку деменції з будь-якої причини у порівнянні з тими, хто не прооперувався. Знижений ризик зберігався щонайменше протягом десяти років після операції. Операція з катаракти також була пов’язана з меншим ризиком розвитку деменції при хворобі Альцгеймера. Результати були повідомлені 6 грудня в JAMA Internal Medicine.

Провідний дослідник д-р Сесілія С. Лі, доцент кафедри офтальмології медичного факультету Вашингтонського університету, завідувачка кафедрою Klorfine Family Endowed, заявила, що результати дослідження скориговано на низку потенційних чинників, які можуть вплинути на це, але все ж давали сильний зв’язок.

«Такого роду докази хороші  й для епідеміології», – сказала Лі. – «Це дійсно захоплює, тому що жодне інше медичне втручання не показало такого сильного зв’язку зі зменшенням ризику деменції у літніх людей».

У цьому дослідженні не було визначено механізмів, за допомогою яких операція катаракти та зниження ризику деменції пов’язані. Дослідники припускають, що люди можуть отримувати якісніші сенсорні дані після операції з приводу катаракти, що може мати сприятливий вплив на зниження ризику розвитку деменції.

«Ці результати узгоджуються з уявленням про те, що сенсорне сприйняття важливе для здоров’я мозку», – сказав співавтор, доктор Ерік Б. Ларсон, головний дослідник дослідження ACT і старший дослідник Вашингтонського Інституту охорони здоров’я Kaiser Permanente.

Лі повідомила про іншу гіпотезу, яка полягає в тому, що після операції з катаракти люди отримують більше синього світла.

«Деякі спеціальні клітини сітківки пов’язані з пізнанням і регулюють цикли сну, і ці клітини добре реагують на синє світло», – сказала вона. – «Катаракта блокує синє світло, і операція з приводу катаракти може відновити ці клітини».

Результати дослідження висвітлюють вагомі аргументи для подальших досліджень зв’язку очей і мозку при деменції. Попередні дослідження групи Лі в UW показали міцний зв’язок між іншими захворюваннями сітківки, такими як вікова макулодистрофія, і розвитком хвороби Альцгеймера та деменції. Пацієнти з віковою макулодистрофією або іншими дегенеративними захворюваннями сітківки мають більшу ймовірність розвитку деменції. У поточному дослідженні учасники, які мали покращення зору після перенесеної операції з приводу катаракти, мали менший ризик розвитку деменції. Подальше розуміння зв’язку між оком з віковими змінами та мозком може дати розуміння і потенційні методи лікування для уповільнення або запобігання віковій деменції.

Дослідження

Дослідники відстежували учасників з діагнозом катаракта або глаукома, але які не мали деменції на момент, коли вони дали згоду на участь у дослідженні. На момент включення відбирали учасників яким ще не проводили операцію з приводу катаракти. Кожні два роки учасники оцінюються на предмет когнітивних здібностей на основі інструменту скринінгу когнітивних здібностей, що оцінюється в діапазоні від 0 до 100 балів. Учасники з балами менше ніж 85 проходять подальші неврологічні тести.

Під час спостереження за 3038 учасниками (у середньому 7,8 року на людину) у 853 суб’єктів розвинулася деменція, з них 709 випадків хвороби Альцгеймера. Приблизно половина учасників (1382 особи, або 45%) перенесли операцію з приводу катаракти. Аналіз ризику розвитку деменції показав, що суб’єкти, які перенесли операцію з приводу катаракти на будь-якому оці, мали приблизно на 30% менше шансів на розвиток будь-якої форми деменції протягом принаймні 10 років після операції.

Аналіз був скоригований з урахуванням широкого переліку чинників, включно з чинниками, що впливають на здоров’я. Здавалося б, операція з приводу катаракти може мати захисний ефект через упереджене відношення щодо здорового пацієнта, де учасники, які перенесли операцію з приводу катаракти, могли бути здоровішими та з меншим ризиком деменції. Дослідники провели аналіз, щоб врахувати кілька типів потенційної систематичної похибки, але все ж виявили сильний зв’язок, коли ці чинники були враховані.

Дослідники виключили операції на очах за два роки до встановлення діагнозу деменції, щоб виключити можливість того, що люди зі зниженням когнітивних здібностей до постановки діагнозу деменції могли менше звертати увагу на проблеми із зором і, таким чином, рідше піддаватися операції з приводу катаракти. Навіть якщо виключити цю групу, дослідники виявили менший ризик розвитку деменції, пов’язаної з операцією по видаленню катаракти.

В якості іншого контролю, учасників також оцінювали на можливий зв’язок між іншим типом хірургічного втручання на очах (операція з приводу глаукоми) та деменцією. У цьому випадку асоціації виявлено не було.

Переваги дослідження

Це було проспективне когортне дослідження в групі людей з понад 23 000 людино-років спостереження. Понад 98% когорти ACT були принаймні один раз оглянуті офтальмологами, у середньому 27 відвідувань. Діагноз деменції ставився групою експертів з використанням критеріїв дослідження. Ретельно досліджено можливість упередження здорового пацієнта та потенційних чинників, що можуть впливати на ситуацію.

Недоліки дослідження

Результати можна пояснити невиміряними або залишковими спотвореними чинниками, як і будь-яке спостереження. Можуть бути помилки кодування при діагностиці катаракти. Була оцінена лише перша операція учасника щодо катаракти, тому дослідники не знають, чи вплинули наступні операції на ризик деменції.

«Інноваційні дослідження, подібні дослідженню доктора Лі, допомагають виявити, як вікові зміни наших органів чуття сприяють деменції», – сказав д-р Говард Філіт, виконавчий директор-засновник і головний науковий директор некомерційної організації Фонду виявлення ліків проти хвороби Альцгеймера (ADDF), виключно для прискорення відкриття та розробки ліків для лікування й профілактики хвороби Альцгеймера та пов’язаною з нею деменції.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook