Порушення бінокулярності можуть вплинути на результати після офтальмологічних операцій

02.07.2022 19:00

Порушення бінокулярності можуть вплинути на результати після офтальмологічних операцій

Порушення бінокулярності можуть вплинути на результати після офтальмологічних операцій

«За допомогою окулярів, контактних лінз і рефракційної хірургії ми прагнемо наблизити наших пацієнтів до 100% зору  або навіть краще,  наскільки це можливо, і ми використовуємо найкраще скориговану гостроту зору як мірило успіху. Комфорт бачення відійшов на другий план і усвідомлення важливості комфорту прийшло до дослідників дещо пізніше», - каже Венс Томпсон, доктор медичних наук, засновник Vance Thompson Vision у Су-Фолс, Південна Дакота.

Ця парадигма значно змінилася з розширенням залежності від цифрових пристроїв і появою комп’ютерного синдрому. Залежність від смартфонів і комп’ютерів на роботі та в школі тягне за собою години роботи зблизька, й це може призвести до дискомфорту, відчуття сухості в очах і навіть головного болю. Ці симптоми, поряд з іншими, включаючи біль у шиї та плечах, можуть бути пов’язані з проблемами бінокулярного зору. Дослідження показують, що розлади бінокулярного зору призводять до збільшення зусиль зорової системи, щоб перебудувати зображення, і що повторне намагання його перебудувати викликає надмірну стимуляцію трійчастого нерва. Це сенсорне подразнення призводить до стимуляції кількох частин ока, голови та шиї, що призводить до дисфорії трійчастого нерва з такими симптомами, як головний біль, біль у шиї та напруження очей.

Одним із прикладів проблеми, що не помічали та не діагностували, є відчуття синдрому сухого ока у пацієнтів, які або не виявляють ознак сухого ока, або мають симптоми й дискомфорт, що непропорційні об’єктивному стану ока. Це іноді називають «болем без слідів». У багатьох випадках ці пацієнти не реагують на терапію сухого ока, і це може викликати розчарування як для пацієнта, так і для його лікаря.

Червоним прапорцем тут є те, що цим пацієнтам зручно в окулярах, але незручно в контактних лінзах. Окуляри, які призначають при короткозорості, товсті з краю й тонкі в центрі. При роботі зблизька зіниці зменшуються, а очі дещо повертаються всередину. Існує деякий ефект базової призми – та, як результат, при певних розладах бінокулярного зору підвищується комфорт. Цей ефект відсутній у контактних лінзах і може сприяти їх непереносності.

Звязок з офтальмохірургією

Розлади бінокулярного зору, дисфорію трійчастого нерва та перенапруження очей часто вважаються проблемами, що насамперед належать до компетенції наших колег-оптометристів. Однак ці умови однаково актуальні для офтальмологічної хірургії. Якщо хтось не переносить контактні лінзи, але йому зручно носити окуляри саме через розлад бінокулярного зору, важливо знати це перед проведенням LASIK або операції з видалення катаракти. Якщо ця проблема бінокулярного зору залишається не діагностованою, а пацієнт має відчуття сухості очей, напруження очей або головного болю після операції, він може сильно постраждати. Їх навіть можна вважати жертвою нейропатичного болю від опосередковано пошкодженого нерва під час LASIK.

Еволюція рефракційної хірургії навчила нас, що інформація, яку ми збираємо перед операцією, про патофізіологію ока потенційного пацієнта, може допомогти нам спланувати процедуру та керувати очікуваннями. Наприклад, неможливо уявити собі LASIK без попередньої топографії рогівки через велику кількість інформації, що надають ці карти.

Інший спосіб зібрати цінну додаткову інформацію – пристрій для вимірювання нейролінз, Gen 2 (NMD2, Neurolens). NMD2 – це пристрій для відстеження очей, що вимірює ступінь зміщення очей на відстані та поблизу. Він враховує гетерофорію, диспропорцію фіксації та реакцію акомодаційної вергенції. Пристрій був розроблений для отримання вимірювань, необхідних для призначення індивідуальних контурних призмових окулярних лінз пацієнтам, чий бінокулярний зір не може бути достатньо скоригований традиційною призмою. Більшість таких пацієнтів демонструють різну величину зміщення очей на різних відстанях. Стандартні призми обмежуються забезпеченням корекції лише на одній відстані.

Післяопераційні міркування

Якщо людина з короткозорістю звернулася на консультацію щодо лазерної корекції або заміни кришталика, а її історія свідчить, що контактні лінзи не були використані та їй було набагато комфортніше в окулярах – але огляд показує, що немає синдрому сухого ока (або сухості, що не відповідає їхнім симптомам), – ви повинні підозрювати можливість проблеми бінокулярного зору. Якщо у вас є NMD2, ви можете діагностувати наявність і ступінь бінокулярної диспропорції зору та повідомити пацієнту, що після LASIK йому все ще можуть знадобитися окуляри з контурними призмами, особливо коли він виконує багато роботи на близьких або середніх відстанях. Якщо у вас немає NMD2, ви можете провести багато інших тестів на бінокулярність і повідомити пацієнту, що якщо у нього є порушення бінокулярного зору, це порушення, можливо, доведеться усунути після операції. У нас немає цього пристрою та ми не використовуємо його як інструмент скринінгу.

Для офтальмохірургів важливо розпізнавати ознаки розладів бінокулярного зору та розуміти їх актуальність щодо можливості пострефракційної корекції призмами. Якщо є будь-яка підозра на розлад бінокулярного зору, ідеальним рішенням є співпраця з нашими колегами з оптометрії, щоб допомогти всім нашим пацієнтам досягти чіткого та комфортного зору.

Коментарі

Завантаження...

 
 
Офтальмологічні події
 
Facebook